Неизвестни факти за Коневъдство

ОРГАНИЗАЦИИ, В КОИТО МОЖЕ ДА СЕ УПРАЖНЯВА ПРОФЕСИЯТА И ВИДОВЕ ДЛЪЖНОСТИ:

Някои породи са особено подходящи за човешка консумация, като например Каракачанския кон и Българския тежковозен кон, защото при тях има повече месо, по думите на д-р Мая Попова.

Коневъдството по нашите земи има хилядолетна история, която датира още от времето на траките.

Последователно възниква и необходимостта от организи­ране на големи стопанства (конезаводи), в които разплодните животни да бъдат поставяни при контролирани условия на отглеждане и развъждане. С това се слага нов етап от раз­витието на коневъдството в България, който е свързан с те­менната дейност и създаването на конезаводи и племенни стада.

Елитната част от породата се развъжда в конезаводите Кабиюк гр. Шумен и Стефан Караджа гр. Балчик, както и в частни племенни ферми. През последните десетилетия значително са усъвършенствани стопанските и най-вече спортните качества на конете от тази порода.

Ето и критериите на АБСК за породата Български спортен кон: 

Езда, коне

Този сайт използва „бисквитки“ с цел по-добро обслужване на своите посетители. Научете повече.

Подобно на коневъдство на хибриди, отглеждането на магарета се е извършвало като по-евтина и по-непретенциозна алтернатива на коневъдството. Предимно в селските региони това е била алтернативата вместо притежаване на кон.

Камионите за добитък трябва да се почистват и дезинфекцират редовно, за да се предотврати предаването на патогени.

Стомасите на животните са податливи на подуване през есента

Възможности за кариерно развитие – Лицата, придобили професионална квалификация по професията „Работник в животновъдството”, имат възможност за повишаване на квалификацията си в курсове и семинари, организирани от обучаващи институции, браншови организации и др.

През тези столетия се отглеждат предимно ниски коне, които се отличават със своята сила, здравина и издръжливост. Тези коне се Коневъдство използват само за превоз и земеделска работа.

През последните години влияние има и Френския рисак. В една такава смесица от четири породи не може да се говори за обособен тип рисист кон в България, но все пак преоблада­ват конете от типа на Руския и Американския рисак.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *